Updated to SY240105VI
  • CE mark for the European Union
  • UKCA mark for Great Britain
  • CB
  • EAC
  • BIS R-41105201
  • lighting fixture with LED technology
  • appliance class III
  • drive-over fixture
    kg 1000 - kN 10
  • walkover fixture
  • gross weight
    kg 0,47
  • IP65
  • IP67
  • IK08
  • IPS
  • PID
  • RAL finish on request
  • maximum device temperature50°C
  • F
Installation recessed for outdoor applications
Power consumption 5W
Power supply 24Vdc
Lumen output at source 488 lm (3000K, 5W, CRI 80)
Delivered lumen output 352 lm (3000K, 34°, 5W, CRI 80)
Datasheet
Copied
Mounting recessed (ceiling, wall, floor)
Number and type of LED 1 high-intensity power LED, 3-step MacAdam, 50 000h L90 B10 (Ta 25°C)
LED colour 3000K
Optics
CRI Colour Rendering Index 80
Body material body in black-anodized anticorodal aluminium, trim in AISI 316L stainless steel
Screen material screen in tempered, transparent extra-clear glass
Finishes stainless steel
Power supply unit power supply unit not included
Power cables includes 1.5 m neoprene cable H05RN-F 2x0.75/0.75 Ø6.3 mm
Ingress protection IP65, IP67
Impact resistance IK08
Notes 5° optics and 3.5W version: 4000K only CRI 80
Status Available
Display all
Close
Accessories and power supply units
Accessories (5)
Power supply units (24)
Power supply units for product code SY240105VI
ACUNI020T1
ON/OFF constant-current PSU
Input230Vac 50-60 Hz
Output24Vdc; 16W ✓
250mA constant current; max 13W ⚠
350mA constant current; max 19W ⚠
400mA constant current; max 20W ⚠
450mA constant current; max 20W ⚠
500mA constant current; max 20W ⚠
550mA constant current; max 20W ⚠
600mA constant current; max 20W ⚠
700mA constant current; max 20W ⚠
DimmeringCannot be dimmed
Power supply unit IPIP20
AD020DALIT1
DALI dimmable power supply unit
Output24Vdc; 16W ✓
250mA constant current; max 12W ⚠
350mA constant current; max 17W ⚠
400mA constant current; max 19W ⚠
DimmeringDALI
Power supply unit IPIP20
AD032TLT1
Dimmable power supply unit
Input230Vac 50-60 Hz
Output12Vdc; 10W ⚠
24Vdc; 20W ✓
28Vdc; 22W ⚠
500mA constant current; max 24W ⚠
550mA constant current; max 25W ⚠
700mA constant current; max 32W ⚠
750mA constant current; max 32W ⚠
DimmeringPUSH, Mains dimming
ADUNITC
1-10V+PUSH dimmable power supply unit
Input115-230Vac 50-60 Hz
230Vac 50-60 Hz
Output12Vdc; 11W ⚠
24Vdc; 20W ✓
300mA constant current; max 16W ⚠
350mA constant current; max 18W ⚠
400mA constant current; max 21W ⚠
450mA constant current; max 23W ⚠
500mA constant current; max 25W ⚠
550mA constant current; max 27W ⚠
600mA constant current; max 30W ⚠
650mA constant current; max 32W ⚠
750mA constant current; max 20W ⚠
800mA constant current; max 20W ⚠
850mA constant current; max 20W ⚠
900mA constant current; max 20W ⚠