Updated to FS12007LT
  • RGBW
  • CE mark for the European Union
  • UKCA mark for Great Britain
  • CB
  • EAC
  • lighting fixture with LED technology
  • appliance class III
  • gross weight
    kg 0,80
  • IP66
  • IK07
  • IPS
  • PID
  • RAL finish on request
  • F
  • Maximum inclination: 185° upwards, 35° downwards
Installation projector for outdoor applications
Power consumption 13W
Power supply 24Vdc
Lumen output at source 512 lm, R: 88 lm G: 160 lm B: 52 lm W: 212 lm (4000K)
Delivered lumen output 304 lm, R: 52 lm G: 95 lm B: 31 lm W: 126 lm (4000K, 33°)
Datasheet
Copied
Mounting surface mounted (ceiling, wall, ground, spike, strap)
Number and type of LED 1 RGBW LED group, 50 000h L85 B10 (Ta 25°C)
LED colour RGBW
Optics 60°
Body material body in aluminium
Screen material screen in serigraphed, transparent, tempered extra-clear glass
Finishes cor-ten
Power supply unit power supply unit not included
Power cables includes 1.5 m FEP+RUB cable (equivalent to H05RN-F) 6x0.50/0.50 Ø6.3 mm
Ingress protection IP66
Impact resistance IK07
Notes Casambi-compatible version, controllable with the Casambi app, available on request
Status Available
Display all
Close
Accessories and power supply units
Accessories (9)
Power supply units (21)
Power supply units for product code FS12007LT
ACUNI020T1
ON/OFF constant-current PSU
Input230Vac 50-60 Hz
Output24Vdc; 16W ✓
250mA constant current; max 13W ⚠
350mA constant current; max 19W ⚠
400mA constant current; max 20W ⚠
450mA constant current; max 20W ⚠
500mA constant current; max 20W ⚠
550mA constant current; max 20W ⚠
600mA constant current; max 20W ⚠
700mA constant current; max 20W ⚠
DimmeringCannot be dimmed
Power supply unit IPIP20
AD032TLT1
Dimmable power supply unit
Input230Vac 50-60 Hz
Output12Vdc; 10W ⚠
24Vdc; 20W ✓
28Vdc; 22W ⚠
350mA constant current; max 17W ⚠
500mA constant current; max 24W ⚠
550mA constant current; max 25W ⚠
700mA constant current; max 32W ⚠
750mA constant current; max 32W ⚠
DimmeringPUSH, Mains dimming
Power supply unit IPIP20
ADUNITC
1-10V+PUSH dimmable power supply unit
Input115-230Vac 50-60 Hz
230Vac 50-60 Hz
Output12Vdc; 11W ⚠
24Vdc; 20W ✓
300mA constant current; max 16W ⚠
350mA constant current; max 18W ⚠
400mA constant current; max 21W ⚠
450mA constant current; max 23W ⚠
500mA constant current; max 25W ⚠
550mA constant current; max 27W ⚠
600mA constant current; max 30W ⚠
650mA constant current; max 32W ⚠
750mA constant current; max 20W ⚠
800mA constant current; max 20W ⚠
850mA constant current; max 20W ⚠
900mA constant current; max 20W ⚠