Updated to SY280005SI
  • CE mark for the European Union
  • UKCA mark for Great Britain
  • CB
  • EAC
  • BIS R-41105201
  • ETL
    on request
  • lighting fixture with LED technology
  • appliance class III
  • drive-over fixture
    kg 1000 - kN 10
  • walkover fixture
  • gross weight
    kg 0,52
  • IP65
  • IP67
  • IK08
  • IPS
  • RAL finish on request
  • maximum device temperature50°C
  • F
Installation recessed for outdoor applications
Power consumption 2,5W
Power supply 24Vdc
Lumen output at source 168 lm (3000K, 2.5W, CRI 80)
Delivered lumen output 141 lm (3000K, 22°, 2.5W, CRI 80)
Datasheet
Copied
Mounting recessed (ceiling, wall, floor)
Number and type of LED 1 power LED, 1/4 ANSI BIN, 50 000h L90 B10 (Ta 25°C)
LED colour 3000K
Optics 13° tiltable ±15°
CRI Colour Rendering Index 80
Body material body in black-anodized anticorodal aluminium, trim in AISI 316L stainless steel
Screen material screen in tempered, transparent extra-clear glass
Finishes stainless steel
Power supply unit power supply unit not included
Power cables includes 1.5 m neoprene cable H05RN-F 2x0.75/0.75 Ø6.3 mm
Ingress protection IP65, IP67
Impact resistance IK08
Status Available
Display all
Close
Accessories and power supply units
Accessories (4)
Accessories related to product code SY280005SI
Power supply units (24)
Power supply units for product code SY280005SI
ACUNI020T1
ON/OFF constant-current PSU
Input230Vac 50-60 Hz
Output24Vdc; 16W ✓
250mA constant current; max 13W ⚠
350mA constant current; max 19W ⚠
400mA constant current; max 20W ⚠
450mA constant current; max 20W ⚠
500mA constant current; max 20W ⚠
550mA constant current; max 20W ⚠
600mA constant current; max 20W ⚠
700mA constant current; max 20W ⚠
DimmeringCannot be dimmed
Power supply unit IPIP20
AD020DALIT1
DALI dimmable power supply unit
Output24Vdc; 16W ✓
250mA constant current; max 12W ⚠
350mA constant current; max 17W ⚠
400mA constant current; max 19W ⚠
DimmeringDALI
Power supply unit IPIP20
AD032TLT1
Dimmable power supply unit
Input230Vac 50-60 Hz
Output12Vdc; 10W ⚠
24Vdc; 20W ✓
28Vdc; 22W ⚠
500mA constant current; max 24W ⚠
550mA constant current; max 25W ⚠
700mA constant current; max 32W ⚠
750mA constant current; max 32W ⚠
DimmeringPUSH, Mains dimming
ADUNITC
1-10V+PUSH dimmable power supply unit
Input115-230Vac 50-60 Hz
230Vac 50-60 Hz
Output12Vdc; 11W ⚠
24Vdc; 20W ✓
300mA constant current; max 16W ⚠
350mA constant current; max 18W ⚠
400mA constant current; max 21W ⚠
450mA constant current; max 23W ⚠
500mA constant current; max 25W ⚠
550mA constant current; max 27W ⚠
600mA constant current; max 30W ⚠
650mA constant current; max 32W ⚠
750mA constant current; max 20W ⚠
800mA constant current; max 20W ⚠
850mA constant current; max 20W ⚠
900mA constant current; max 20W ⚠